19@zl-alu.com +8618825982330
Proces nanoszenia powierzchni stopu aluminium

Proces nanoszenia powierzchni stopu aluminium

Jun 15, 2018

Proces nanoszenia powierzchni stopu aluminium


Powierzchnię ze stopu aluminium można narysować zgodnie z potrzebami dekoracji, wykonanymi liniami prostymi, liniami chaosu, nitkami, liniami falistymi i wirującymi i tak dalej.

Prosty rysunek odnosi się do obróbki prostych linii na powierzchni stopów aluminium poprzez mechaniczne tarcie. Ma podwójną rolę w czyszczeniu zarysowań powierzchni ze stopu aluminium i dekoracyjnej powierzchni płyty aluminiowej. Istnieją dwa rodzaje ciągłego ciągnienia drutu i przerywanego ciągnienia drutu. Ciągły gwint można uzyskać za pomocą podkładki do szorowania lub szczotki ze stali nierdzewnej poprzez ciągłe, horyzontalne ocieranie powierzchni płyty aluminiowej (na przykład szlifowanie ręczne za pomocą istniejącego urządzenia lub szlifowanie szczotki za pomocą strugarki na płycie aluminiowej). Zmień średnicę drutu ze szczotki ze stali nierdzewnej, aby uzyskać różne grubości linii. Przerywany wątek jest zwykle przetwarzany na szczotce lub wycieraczce. Zasada robienia: przyjmuje dwa zestawy kół obrotowych różnicowych, które obracają się w tym samym kierunku. Górny zestaw to wałek, który szybko się obraca. Dolny zestaw to wałek, który powoli się obraca. Aluminiowa lub aluminiowa płyta ze stopu przechodzi przez dwa zestawy rolek i jest szczotkowana. Delikatne, przerywane linie.

Losowy wzór jest rodzajem nieregularnego matowego jedwabiu bez widocznych linii uzyskanych poprzez przesuwanie aluminiowej płyty w przód iw tył oraz w lewo i w prawo pod szybkobieżną szczotką z drutu miedzianego. Tego rodzaju obróbka wymaga wysokiej jakości powierzchni w przypadku płyt aluminiowych lub ze stopów aluminiowych.

Zmarszczki są zwykle wykonywane na pędzlu lub maszynie do rytowania. Stosując osiowy ruch górnego zestawu rolek szlifujących, powierzchnię ze stopu aluminium szczotkowano w celu uzyskania wzoru falowego.

Przędzenie, znane również jako rotacja, to zastosowanie cylindrycznego filcu lub szlifierskiego koła z nylonem osadzonego na wiertarce, z polerowaniem pasty nafty i polerowania, szlifowaniem i szlifowaniem powierzchni płyty ze stopu aluminium lub aluminium ze szlifowaniem i szlifowaniem otrzymanego wzoru jedwabiu. Przeznaczony jest głównie do dekoracyjnej obróbki okrągłych znaków i małych ozdobnych tarczy.

Wątek jest małym silnikiem wyposażonym w okrągły filc na wale, który jest zamocowany na stole, i jest pod kątem około 60 stopni względem krawędzi stołu, a płyta ciągnąca ze stałą aluminiową płytką do prasowania herbaty wykonuje się na tarczy hamulca. Folia poliestrowa z prostymi krawędziami służy do ograniczenia wyścigu nici. Przy obrocie filcu i liniowym ruchu wózka, wzór nici o tej samej szerokości jest nawinięty spiralnie na powierzchnię płyty aluminiowej.

Oczywiście, po nałożeniu należy najpierw wyciągnąć.

Przed gięciem i innymi formami jest to zwykle płaski drut. Faktycznie, obróbka powierzchniowa ma wysokie wymagania do wstępnej obróbki podłoża, w przeciwnym razie obróbka powierzchniowa z kolei wzmacnia defekt podłoża.

Rysunek powierzchniowy części z tworzywa sztucznego jest zwykle wykonywany za pomocą brązowienia. Pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia w maszynie do brązowienia materiały na warstwie brązującej są przenoszone na plastikową powierzchnię. Różne folie pozłotnicze są używane do uzyskania różnych linii połysku i grubości. Ten proces jest używany na wielu panelach DVD. W dzisiejszych czasach wiele magicznych elementów do dekoracji lustrzanych używanych w produktach audiowizualnych to folia odblaskowa (przydatna również do galwanizacji) na powierzchni arkusza z PMMA. Oprócz ciągnienia drutu obróbka powierzchniowa aluminium jest również powszechnie stosowana w piaskowaniu, które może również obejmować maskowanie. Rola znaków i wyglądu upiększającego Istnieje również proces "hot stamping" (transfer aluminium), który może wywoływać podobne efekty na powierzchni części z tworzyw sztucznych.

Jeśli chodzi o płytę do tłoczenia na gorąco, to znaczy wybór materiału części głowicy ciśnieniowej, materiał z czerwonej miedzi jest najlepszy, ponieważ czerwona miedź ma lepsze rozpraszanie ciepła i przenikanie ciepła i jest neutralnym materiałem w metalu, który nie jest ani zbyt miękkie ani zbyt lekkie. Twardy, nie tylko łatwy w obróbce, jest pewien stopień elastyczności, trwałość jest dobra; ale w rzeczywistości, wielu producentów wybiera płyty drukowe ze stopu aluminium, aby obniżyć koszty materiałów, tak, że koszt produkcji gorącej płyty może trochę zaoszczędzić, ale z powodu aluminium. Materiał jest zbyt miękki, a jego żywotność jest niska. Jeśli partia jest duża, upływa pewien czas, aby ją ponownie nałożyć, a opłata za przygotowanie talerza nie jest tania. Dlatego problem selekcji materiałów należy rozpatrywać kompleksowo.