19@zl-alu.com +8618825438762
Procedury wytłaczania aluminium i środki ostrożności

Procedury wytłaczania aluminium i środki ostrożności

Jun 09, 2018

Procedury wytłaczania aluminium i środki ostrożności

1, Uwagi do lidera drużyny maszynowej

Jakość planu produkcji ma bezpośredni wpływ na normalną sytuację produkcji. Kluczem jest sprawienie, aby personel całej klasy zrozumiał plan lidera drużyny, co powinno być najpierw produkowane, co następnie produkować, a co ponownie produkować, poza układaniem foremek i aluminiowych prętów w kolejności produkcji. Produkcja ma wskazówki. Aby użyć matrycy płaskiej i rozgałęźnika, specjalną podkładkę należy przygotować przed produkcją, a następnego zestawu górnej matrycy nie można wyciągnąć z piekarnika po zwolnieniu zestawu matryc i nie można znaleźć specjalnej wkładki, w matrycy Spadek temperatury nie spowoduje ciśnienia ani uszkodzenia formy, co wpłynie na planowany czas zakończenia i zwiększy koszty produkcji. Kiedy forma na maszynie, aby zobaczyć, czy numer formy jest taki sam jak harmonogram, grubość ścianki, długość, kolor, numer zamówienia mistrza sprzyja wzrost produkcji, kontroli jakości.

2, ręka gospodarza wymaga uwagi

Wykwalifikowany host musi dobrze znać monitor, być w stanie komunikować się z monitorem, rozumieć plan produkcji monitora i monitorować produkcję, gdy monitor nie jest na miejscu, bez powodowania przestojów.

Tylko dzięki zapoznaniu się z planem produkcyjnym operator może zrozumieć umiejętności uruchamiania i kontrolować prędkość wytłaczania zgodnie z różnymi metodami obróbki powierzchni, przekrojami i grubością ścianek w celu zwiększenia produkcji i ograniczenia produkcji odpadów.

Świętym obowiązkiem operatora jest ścisłe działanie zgodnie z procesem i procedurami obsługi sprzętu. Robot i główny cylinder muszą zwracać szczególną uwagę, gdy wchodzą, a dłoń nie może opuścić przełącznika sterującego konsoli operacyjnej, aby zapobiec przyciśnięciu trzpienia wytłaczarki do ciasta lub uszkodzeniu mechanicznej ręki. Doszło do wypadku.

3, przerwanie procedur operacyjnych

Kiedy pracownik zostaje przerwany, musi najpierw sprawdzić, czy ostrze jest zamocowane, urządzenie obrotowe, urządzenie zabezpieczające i przyciski są normalne.

Zwróć szczególną uwagę na to, czy profil portu wyprowadzania działa płynnie. Po osiągnięciu wymaganej długości profilu rozpoczyna się piłowanie.

Naciśnij przełącznik rączki lub przełącznik podnóżka, aby docisnąć tarczę do profilu rozładowania. Podczas piłowania brzeszczot musi być przesunięty w tym samym kierunku, co prędkość rozładowania. Gdy profil zostanie odcięty, brzeszczot musi zostać szybko usunięty z profilu.

Następnie zobaczyłem złamany profil do chłodzenia szafy, a co trzy do pięciu punktów musi zobaczyć płytkę próbki, aby sprawdzić jakość powierzchni, podczas gdy odpowiednie zastosowanie smaru na ostrzu.

4 procedury prostowania

Prostownica sprawdza mechaniczne zapięcia i hydrauliczny układ przeniesienia napędu podczas zmiany biegów, a uchwyt i przycisk obsługowy działają normalnie. Uruchom pompę hydrauliczną, silnik jest normalny.

W zależności od długości profilu, odległość tylnego zacisku jest odpowiednio wyregulowana, a po zamocowaniu zacisku wykonuje się próbę obciążenia pustego, szczęka robocza jest "otwarta-zamknięta", wózek "rozciąga-zwraca" kilka razy, a kontrola jest normalna. Prostowanie można przeprowadzić tylko wtedy, gdy temperatura profilu jest niższa niż 50 ° C. Szczęki operacji podawania są zwalniane i zaciskane. Wózek powraca do pozycji krańcowej, a tylny chwytak znajduje się w stanie wyprostowanym w tym samym czasie podczas zaciskania.

Podczas prostowania, prostuj profil ręką, aby go wyprostować, lub naciśnij uchwyt, aby obrócić profil prosto, naciśnij uchwyt rozciągający, rozpoczyna się rozciąganie, szybkość rozciągania nie powinna przekraczać 1,5% i zwróć uwagę na kształt profilu rozmiar Zmiana, aby uniknąć nadmiernego rozciągania, po zakończeniu rozciągania, wózek z powrotem, poluzować przednie i tylne uchwyty, profil wysłany do stacji magazynowania.

Profile należy wyprostować w czasie, aby zapobiec gromadzeniu się półproduktów na zimnym dnie, powodując powstawanie nierówności, zadrapań i tarcia kwiatów. Powierzchnia dekoracyjna profilu jest skierowana do góry, aby zapobiec ocieraniu kwiatów przez dekoracyjną powierzchnię. Taśma przenośnika wykrojnika po transportowaniu i prostowaniu jest utrzymywana w synchronicznej pracy z pasem mostowym.

5 Procedura cięcia i pakowania

Najpierw sprawdź zamocowanie ostrza, przekładnię, urządzenie zabezpieczające i przyciski są normalne, a następnie zgodnie z "zamówieniem produkcyjnym" na długości profilu, koloru, kierunku, załadunku, nie można mieszać. Doprowadź stół do piłowania, aż zatrzyma się i wyprostuj profil. Spryskaj odpowiednią ilość chłodzącego oleju smarowego na piły i rozpocznij piłowanie. Podczas piłowania należy kontrolować liczbę pił na raz, aby zapobiec tarcie, a podczas piłowania gotowego wykroju i lekkiej tkaniny, konieczne jest użycie czystej szmatki do odstępu między każdą gałęzią.

Pnąca sekcja jest ładowana do określonej ramy materiału, a materiał z problemami z jakością nie może być umieszczony w ramie. Ciężkie i ciężkie odcinki są instalowane poniżej podczas procesu ładowania, a lekkie i cienkie sekcje są instalowane powyżej. Jednocześnie należy to robić delikatnie, aby zapobiec zmiażdżeniu, wytłoczeniu i ściśnięciu. Każda sekcja profilu musi być pokryta prętami, a profile o różnych długościach i długościach nie są zasadniczo mieszane. Gdy konieczne jest mieszanie i łączenie, konieczne jest przyjęcie metody ramek o długich i krótkich długościach. Po prawidłowym przykryciu ramy pasiastym materiałem, należy ją odwrócić w czasie. Przeniesiono do czasu starzenia pieca.


extrusion lines.jpg