19@zl-alu.com +8618825982330
Profile aluminiowe wytłaczane w drzwiach i oknie zwiększają wydajność produkcyjną wytłaczarki

Profile aluminiowe wytłaczane w drzwiach i oknie zwiększają wydajność produkcyjną wytłaczarki

Jun 21, 2017

Zwykle, jeśli profile drzwi wejściowych z profili aluminiowych drzwi i okien nie mają określonego czasu przestojów, maksymalna wydajność jest określana głównie przez szybkość wytłaczania, podczas gdy ta ostatnia podlega czterem czynnikom, z których trzy są nieruchome, a druga zmienna. Pierwszym czynnikiem jest siła ściskająca profili aluminiowych do drzwi i okien, które można ścisnąć gładko, gdy temperatura kęsa jest niska. Drugim czynnikiem jest projekt formy. Tarcie pomiędzy metalem a ścianą formy jest zwykle tak, że temperatura stopu aluminium poprzez wzrost 35 ~ 62 ℃; Trzecim czynnikiem jest charakterystyka wytłaczanego stopu jest ograniczenie prędkości wytłaczania niekontrolowanych czynników, profile temperatury wylotowej na ogół nie przekraczają 540 ℃, w przeciwnym razie jakość spadnie, znaki formowe znacznie wzrosną, a nawet wyglądają na lepką Aluminium, wklęsłodruk, mikro pęknięcia, łza itd. Ostatnim czynnikiem jest temperatura i poziom kontrolowany.

Ponieważ specyfikacja odmian aluminium i różnorodność, a także w procesie wytłaczania warunków przepływu materiału są złożone, ściśnij formę, aby wytrzymać obciążenie jest złe, co powoduje, że rozwój wyrobów wytłaczanych z aluminium i projektowanie form stało się trudnym zadaniem. Tradycyjny model produkcji, oparty na doświadczeniu i naprawie próbnej, nie może zaspokoić zapotrzebowania na nowoczesny rozwój gospodarczy. W efektywności jest życie, jakość jest kluczowym otoczeniem gospodarki rynkowej, przedsiębiorstwa produkujące wyciskanie aluminium najważniejszą rzeczą jest poprawa projektowania form i przetwarzania współczynnika sukcesu i wydajności i wydajności wytłaczania. W produkcji półproduktów aluminiowych i aluminiowych wytłaczanie jest jednym z głównych procesów formowania, matryca do wytłaczania jest dobra lub zła, szybkość wytłaczania ma bezpośredni wpływ na produkcję wyrobów aluminiowych i wytłaczania aluminium.

W tym przypadku największe znaczenie ma zwiększenie skuteczności profili aluminiowych do drzwi i okien. Istnieje wiele działań mających na celu poprawę wydajności, poprawę poziomu zainstalowanej zdolności, podniesienie jakości pracowników, podniesienie poziomu zarządzania i skuteczne działania.

Po pierwsze, główne czynniki wpływające na wydajność i jakość produktu

1, znaczenie jakości prętów aluminiowych

W przypadku profili aluminiowych wysokiej jakości jakość aluminiowych prętów wpływa bezpośrednio na jakość i wydajność produktów, stopów, ziarna, rafinowane, homogenizowane wysokiej jakości wlewki mogą zmniejszyć zużycie formy i poprawić efektywność czasu produkcji, zwiększając szybkość wytłaczania w celu osiągnięcia Maksymalna produkcja.

2, zaawansowanych urządzeń i wysokiej jakości pracowników jest poprawa produkcji założenia

Aby poprawić produkcję produktów wytłaczanych, zaawansowanych urządzeń, wysokiej jakości pracowników, nowoczesne zarządzanie nauką odgrywa istotną rolę.

3, znaczenie formy

Rozsądny projekt formy, w czasie azotowania, aby poprawić pracę formy z twardością i wykończeniem, zmniejszyć liczbę zmian formy, zmniejszyć ergonomiczny czas, poprawić jakość produktu w celu zmniejszenia odrzucenia, aby osiągnąć maksymalną produkcję jest bardzo ważne.

4, znaczenie kontroli temperatury i zwiększenia produkcji

Zwykle, jeśli nie ma określonego czasu przestoju, maksymalna wydajność jest określana głównie przez szybkość wytłaczania, podczas gdy ta ostatnia podlega czterem czynnikom, z których trzy są ustalone. Ostatnim czynnikiem jest to, że temperatura i jej stopień kontrolowany są zmienne. Jeśli siła ściskająca profili drzwi i okien aluminiowych nie jest wystarczająco duża, trudno wygładzić wytłaczanie, a nawet zjawisko zjawiska pleśniowego i nie może się poruszać, można poprawić temperaturę kęsa, ale szybkość wytłaczania powinna być mniejsza , Aby zapobiec wysokiej temperaturze wylotu materiału. Każdy stop ma swoją własną optymalną temperaturę wytłaczania (wlewkę). Praktyka produkcyjna wykazała, że temperatura kęsa jest najlepiej utrzymywana na poziomie około 430 ℃ (prędkość wytłaczania ≥ 16 mm / s). 6063 profil stopu w temperaturze formy nie powinien przekraczać 500 ℃, 6061 profil stopu w temperaturze formy nie przekracza 525 ℃. Zmiany temperatury produkcji form będą miały również wpływ na wydajność i jakość produktu. W tym samym czasie,

Temperatura butli wytłaczania jest bardzo ważna, zwłaszcza powinna zwracać uwagę na temperaturę stopnia podgrzewania wstępnego, aby uniknąć nadmiernego naprężeń cieplnych między warstwami, najlepiej jest ściśnić cylinder i tuleję w tym samym czasie do temperatury roboczej. Szybkość podgrzewania wstępnego nie powinna przekraczać 38 ℃ / h. Najlepsze parametry podgrzewania wstępnego to: do 235 ° C, ciepło 8 godzin, kontynuować nagrzewanie do 430 ° C, 4 godziny po izolacji, oddanie do pracy. Zapewni to nie tylko zapewnienie jednolitej temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, ale także wystarczająco dużo czasu, aby wyeliminować cały wewnętrzny stres cieplny. Oczywiście cylinder grzewczy w piecu jest najlepszym sposobem na wstępne podgrzewanie. Następujące są takie same jak "

W procesie wytłaczania temperatura butli wytłaczającej powinna być niższa niż temperatura kęsów 15 ~ 40 ℃. Jeśli prędkość wytłaczania jest zbyt szybka, aby temperatura butli wytłaczającej wzrosła powyżej temperatury kęsa, należy spróbować zmniejszyć temperaturę cylindra profili aluminiowych drzwi i okien, co jest nie tylko kłopotliwego zadania, ale również Wydajność spadnie. W procesie zwiększania prędkości produkcji, czasami przez kontrolę elementu grzejnego zostanie odcięte, ale temperatura butli wytłaczającej nadal wzrasta. Jeśli temperatura w cylindrze wytłaczania jest wyższa niż 470 ℃, ściśnij do odpadów. Optymalna temperatura butli powinna być określona na podstawie różnych stopów.

Produkcja wysokojakościowych profili powierzchniowych wysokiej jakości, temperatura matryc wytłaczanych powinna być również ściśle kontrolowana, aby zmniejszyć niekonsekwentne ilości odpadów. Jakość stałej wkładki wyciskowej jest znacznie lepsza od aktywności, może gromadzić więcej ciepła, co może zmniejszyć temperaturę końcową wlewka, może zmniejszyć zanieczyszczenia do profilu, przyczynić się do zwiększenia produkcji. Następujące są takie same jak

Temperatura formy dla wysokiej wydajności odgrywa ważną rolę, na ogół nie mniej niż 430 ° C; Druga strona, nie za wysoka, w przeciwnym razie nie tylko twardość może spaść i spowodować utlenianie, głównie w pasie roboczym. W procesie formowania podgrzewu należy unikać między formą blisko przeszkody cyrkulacji powietrza. Najlepiej jest użyć piecu do pakowania typu boxed, przy czym każda forma jest w oddzielnym pudełku. Następujące są takie same jak

Temperatura wlewka podczas procesu wytłaczania może wynosić do około 40 ° C lub wyższa, a zwiększenie ilości zależy głównie od wzoru formy. W celu uzyskania maksymalnej wydajności, temperatury nie mogą być ignorowane, powinny rejestrować temperaturę i ścisłą kontrolę w celu znalezienia maksymalnej wydajności maszyny i związku między temperaturą. Następujące są takie same jak

Wreszcie personel zakładu wyciskania powinien pamiętać, że dokładna kontrola temperatury ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia produkcji.