19@zl-alu.com +8618825982330
Wzrost cen surowców jako USA stali i Aluminium taryf zmuszona dostawców Cry

Wzrost cen surowców jako USA stali i Aluminium taryf zmuszona dostawców Cry

Nov 05, 2018

Miesięcy po młotek zstąpił na przywozu z USA stal-aluminium, kluczowego surowca dla samochodów, producentów i dostawców części mają trudności. Przedstawiciele USA auto i części przemysłu "gorzko skarżył się" Administracja trump taryf podczas rozprawy przed Senatu, Komitet finansowy w tym tygodniu. W tym samym czasie oni dzwonią na rząd, aby odłożyć jego młot taryfy i realizować rozsądne sposoby rozwiązania tych sporów z innymi gospodarkami.


"US steel koszty najwyższe na świecie"


"taryfy mają pozytywny wpływ na miejsc pracy w przemyśle stalowym, ale ogólnie to ogromne straty. Wszyscy inni cierpiałem." Laura bowman, prezes Trade partnerstwa, Washington firmy konsultingowej, powiedział, że firmy badania pokazują, że dla każdego dodatkowe zadania utworzone w przemyśle stali i aluminium, są 18 mniej miejsc pracy w innych branżach, takich jak samochody, części i metalu produktów.


8 marca trump ogłosił taryf 25 procent i 10 procent na importowane ze stali i aluminium produkty, odpowiednio i środka taryfowego oficjalnie weszła w życie 23 marca Unia Europejska, Kanada i Meksyk zostały zwolnione do czasu, ale Polski podjęła decyzję o nałożeniu cła na produkty ze stali i aluminium od 1 czerwca w trzech gospodarek.


Taryfy pozwoliły krajowych producentów do podniesienia cen stali i zysków. Cena krajowa taśmy walcowane na gorąco ze stali w USA wzrosła 28 procent jak taryfy zostały nałożone na przywóz, zgodnie z SteelBenchmarker.Among je, taryf wysuwał cenę taśmy walcowane na gorąco ze stali do około 1000 $ za tonę metryczną od czerwca do lipca July.In, Sekretarz handlu, którym Ross przyznała Komisji Finansów Senatu, słysząc, że ceny stali na rynku amerykańskim wzrosły znacznie więcej niż rozsądne ceny

zakresu administracji trump 25% taryfowych oznaczałoby.


Jak ceny surowców takich jak stal i aluminium wzrost wzrost kosztów produkcji i producentów części USA stają się mniej konkurencyjne, niektóre firmy mogą wybrać ruch fabryk z kraju i importować wyroby gotowe. Coś podobnego stało się w 2002 roku, kiedy ówczesny prezydent George w. bush ogłosił taryf na stali. Christine dreik, występek prezydent od przemysłu, pracy i ekonomii w Center for automotive research w Stanach Zjednoczonych, należy zauważyć, że wzrost U.S. ceny stali i aluminium mają trafić twarde dostawców komponentów.


Dostawca zwraca "w danym momencie"


"sytuacja mocno dostaw nie będzie wkrótce zmienić. Taryf zmniejszyć ilość importowane stali na rynku, i wiele krajowych Hut są uruchomione blisko pełną pojemność, dodając dodatkowe przetwarzanie stali udogodnienia zajmie czasu." Powiedział Chris bilman, dyrektor majestatyczny badania rynku.


Niedawno, w amerykańskich samochodów i sprzętu stowarzyszenie producentów (MEMA), na spotkaniu organizacji w Ohio Shiloh metali przemysłowych producentów części, prezes zarządu ramsay Hector kameez, powiedział: "organom celnym kosztów obciążeń i technologii i wdrożenie produkcji lokalnej, jeśli nie niemożliwe, jest także bardzo trudne. Potrzebujemy trochę czasu, aby ponownie zdefiniować w naszym łańcuchu dostaw."


Hermitz wezwał również trump do zaoferowania zwolnień celnych na stali i aluminium w Kanada i Meksyk, wstępnie uzgodniony obu krajów do nowej umowy o wolnym handlu. Pod koniec września Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada postanowili odnowić umowę Północnoamerykański Układ wolnego handlu (nafta), nowej umowy handlowej, znanej jako umowa Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada (USMCA). Nowa umowa wejdzie w życie w trzy lata po zatwierdzeniu. Hermitz uważa, że rząd powinien dać firmom okres przejściowy podobny do zabezpieczenia krajowych dostaw stali i aluminium.


W Stanach Zjednoczonych wielu producentów samochodów i dostawców zakupu materiałów ze stali i aluminium, z Polski, ale niektóre ze stali specjalnej, których produkty mogą pochodzić wyłącznie z zagranicy lub ograniczonej podaży krajowych Stanów Zjednoczonych. Zmiana, która wymagałaby materiału inżynierów od producentów pojazdów i dostawców komponentów do pracy z zintegrowanych zakładów rozwijać importowanych stopów jednakową jakość i następnie przetestować i sprawdzić je, aby zapewnić, że spełniają one specyfikacji technicznych, wszystkie który wziąć czas.